Софіївський парк
Україна,  Черкаська область,  Чудеса України

Парк “Софівка” – один із найгарніших парків України

Софіївський парк  у місті Умань є пам’яткою світового садово-паркового мистецтва кінця XVII  століття. Неймовірно красивий, розкішний – він вражає своїми масштабами та красою. В 1993 році,  на підставі постанови кабінету міністрів, парк “Софіївка” було занесено до Державного реєстру національного культурного надбання України. Що року його відвідують тисячі туристів як з України, так та світу. 

Поїздка в Умань була подарунком мого чоловіка на мій день народження. Дуже символічно, адже сам парк є подарунком польського магната Станіслава Щесного Потоцького своїй коханій дружині Софії Віт-Потоцькій. 

Софіївський парк
Лебідь що живе в озері | Photo by Oleksandr Zaporozhets

Історія заснування парку

Софіївський парк був заснований в  1796 році управителем містом Умань в той час – магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким та названий на честь його дружини – Софії Віт-Потоцької. Автором проекту та керівником будівництва став інженер Людвіг Метцеля. Та Софія сама брала активну участь у створенні проєкту парку. Відтак ідея створення парку в романтичному стилі з використанням римської та грецької міфології належала саме їй.

Парк розкинувся вздовж річки Кам’янка, його площа сягає 160 га. Русло річки було розгалужено і побудовано ряд штучних басейнів та ставків. Найбільший, верхній басейн складає площу 8 га, нижній – 1,5 га. Також були побудовані водоспади (один з них висотою 14 м!), шлюзи, каскади, водограї, а також унікальну підземну річку Ахерон завдовжки 224 метри. По якій ви зможете за бажанням пропливти на човні! А в самому тунелі панує цілковита темрява.

Підземна річка
Підземна річка в місті Умань

Також парк Софіївка може містить чимало алей і ландшафтних ділянок, таких як: Єлисейські поля, Англійський парк, Мала Швейцарія, Партерний амфітеатр. Алеями цього  парку свого часу гуляли такі визначні особистості як: Тарас Шевченко, Олександр Пушкін, Максим Рильський та Володимир Сосюра. 

Південна частина

Парк поділяється на п’ять частин: південну, центральну, східну, західну та північну частини. 

В південній частині знаходиться центральний вхід до парку. За ним йде центральна алея. Спершу гостей зустрічають башти головного входу, що збереглися до наших днів ще з 1852 років. Довгий час вхід до парку прикрашали пірамідальні тополі, що їх привіз Потоцький. Саме з Софіївського парку вони розповсюдилися по всій Росії (про це свідчить лист імператора Росії Олександра I до Софії Потоцької, в якому він дякує їй за саджанці пірамідальної тополі які прибули до Петербурга. 

Згодом тополі біля центрального входу були знищені стихійним лихом. Праворуч по ходу центральною алеєю розташована “Тарпейська” скеля яка була названа на честь південно – західної стіни Капітолійської фортеці Стародавнього Риму.  Також в цій частині парку знаходиться джерело  – “срібні джерельця”, а також фонтан. Неподалік входу в парку знаходиться також музей Історії парку.

Софіївський парк

Центральна та східна частини

В центральній частині парку знаходиться славнозвісний “Венеціанський міст”, прикрашений гранітними пілонами між якими звисають важкі ковані ланцюги. Тут знаходиться “нижній став” по середині якого знаходиться фонтан-змія з пащі якої б’є стовп води. Також в цій частині парку знаходиться грот Страху і Сумнівів, Великий водоспад, а також майданчик Бельведер.

Східна частина парку містить грот “Каліпсо”, “Горішок” і “Локетек” та “Темпейську долину”. Також, саме в цій частині парку знаходиться підземна річка “Ахерон” про яку я згадувала раніше. В цій частині парку знаходиться ще одна популярна локація – остів кохання.

Західна та північна частини

В західній частині парку знаходиться магазин, а також тут знаходяться адміністративно-господарські будівлі, а також створено розарій – де вирощують понад 5000 пагонів троянд 150-ти видів. Також в цій частині парку знаходиться природна діброва – “Дубинка”. Ще одна цікава локація – Китайська альтанка – зроблена повністю з дерева і пофарбована в різні кольори, за час створення реставрувалась багато разів. 

Північна частина парку містить “Англійський парк”. Він займає невелику територію у формі трикутника і замає площу 2 га. Поряд з Англійським парком на захід знаходиться Партерний амфітеатр і оранжерея. Також саме в цій частині парку знаходиться “Фонтан Семиструмінь”.

Координати Софіївського парку на карті:

А в 2007 році Софіївський парк було визнано одним із Семи чудес України.

Очевидно парк просто створений для неспішних романтичних прогулянок з коханими людьми. Та от обслуговування туристів залишилося ще на рівні 80-90 років. В парку немає дитячих майданчиків, а каву вам запропонують розчинну з пакетиків. Мало смітників і один туалет на всі 160 га парку. Та все ж я дуже рада що у нас в Україні є такі чудові, неймовірні місця.

guest
Введіть ваше ім'я
2 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Тетяна
Тетяна

Раджу ще відвідати, Новий парк Софіївка, там як раз є все для відпочинку дітей.

2
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x