Актовський каньйон
Вся Україна,  Миколаївська область,  Україна

Актовський каньйон та Білі скелі – дива Миколаївщини

В рамках нашого маршруту подорожей півднем України ми відкрили для себе багато унікальних, не бачених доти, місць. Так, в пошуках, що цікавого можна подивитися в Херсонській області, ми вирішили заїхати в Актовський каньйон та славнозвісні Білі скелі. Тож вирушаємо в незабутню пригоду в Український Гранд-Каньйон.

Загальний опис

Актовський каньйон знаходиться у селищі Актове, Вознесенського району. Він є частиною регіонального ландшафтного парку “Гранітно-Степове Побужжя” та входить до списку семи природних чудес України. Актовський каньйон вважається однією із найстаріших ділянок суші в Євразії. Є природним розломом в “Українському” кристалічному щиті (багатоярусна тектонічна плита).  

Каньйон знаходиться в долині річки “Мертвовод”, що є притокою річки “Південний Буг”. Довжина всього каньйону складає близько 5 кілометрів, а висота скель місцями, досягає 50-ти метрів! Площа каньйону складає приблизно 250 гектарів

Нині каньйон є одним з найбільш відвідуваних туристичних місць України. Що року до Атовського каньйону приїздять туристи з усього світу. 

Звідки походить назва річки?

Назва річки “Мертвовод” оповита легендами. Ніхто вже достеменно не знає чому цю річечку, що змією звивається поміж тисячолітніх скелястих валунів, назвали саме так. Та існує декілька версій.

Перша. Є свідчення того, що на цих територіях за давніх часів, проживали скіфи. І буцімто мали вони традицію відправляти тіла померлих своїх вождів за течією по річці, що в ті часи була досить повноводною! 

Друга. Вважається що місцеві жителі додали в вводу отруту під час останньої великої битви з Татарами поблизу русла річки. Вороги вживали воду та поїли свою худобу, від чого помирали в страшних муках.

Актовський каньон
Актовський каньон

Третя версія теж пов’язана з битвою, але цього разу переказують про велику битву між Українськими козаками та Турками. І що стільки загиблих воїнів плавало у річці, що не видно було води. 

Яка б з цих історій не була правдивою, назва річки навіює не дуже приємні враження, та і загалом місце дуже енергетично-особливе. Саме тому тут можна побачити багатьох людей що медитують, а також ходять чутки про те що сюди регулярно навідуються представники різних релігійних сект для проведення своїх обрядів.

Вартість та графік роботи?

Актовський каньйон відкритий для туристів цілодобово (дійсно, важко обмежити доступ до природної пам’ятки розміром 250 гектарів). Та в денний час вас попросять заплатити за вхід на територію парку 15 грн (в 2020 році) за кожного дорослого (діти безкоштовно). За ці кошти підтримується чистота території, встановлені урни та позначки туристичного маршруту. Насправді  ціна більш ніж доступна.

Машиною впритул до каньйону під’їхати можливості немає, на дорозі встановлений шлагбаум. Машину можна залишити  на “парковці” поблизу. 

Актовський каньон

Як дістатися?

На авто: по Миколаївській трасі в сторону Вознесенська, перед ним (якщо їхати з Києва чи з заходу) або після (якщо їдете зі сходу) повернути за вказівником на село Трикрати. До села є дорога пристойної якості. По селу і до каньйону – бруківка. Якщо хочеться побачити рідко відвідувані частини каньйону – потрібно проїхати ґрунтовками вище за течією. В каньйон на машині не заїхати.

Білі скелі
Білі скелі на Миколаївщині

Білі скелі в Миколаївській області

Хочу розповісти вам ще про одне унікальне, поки що, маловідоме місце. Це Білі Скелі на Миколаївщині. Тут раніше видобували крейду. Зараз кар’єр закинутий, а білосніжні гори з крейди нагадують славнозвісне “Памуккале”. Дуже красиве місце, яке я дуже раджу відвідати. Цю локацію чудово можна поєднати з відвідуванням Актовського каньйону. Адже вони заходяться за 10 км один від одного.

Як дістатись до Білих скель?

Це найцікавіше, зараз ви дізнаєтесь як доїхати до самих скель. Але попереджаю, дорога вас чекає не найкраща. А в мокру погоду не кожна машина на низькому ходу може її подолати.

Отже, ось координати скель:  47.701181, 31.440384. Та не поспішайте їх просто вбивати у ваш навігатор, бо приведе він вас не туди куди ви прагнете. Вам потрібно доїхати до села Трикрати і на перехресті при в’їзді повернути праворуч і далі рухатися прямо до першого повороту ліворуч. Треба буде проїхати зо 3 км розбитою, асфальтованою дорогою (ось маршрут). А далі, коли дорога закінчиться треба буде повернути ліворуч і їхати в напрямку вказаному на малюнку (гугл не захотів будувати туди маршрут, цікаво чому?).

Білі скелі

Поради від Помандруй:

  • Закладіть на “Білі скелі” мінімум 2 години часу і сплануйте свій маршрут так, щоб відвідати їх перед Актовим Каньйоном;
  • Захопіть з собою бутлі з водою, адже скелі “зроблені” з крейди. Не замаститись вийде лише якщо ви будете милуватись скелями на відстані;
  • Актовський каньйон дуже великий. Просто “глянути” на нього не вийде. Щоб хоча б просто пробігтись по туристичному маршруту, потрібно мінімум 2 години часу;
  • Покупатися в річці “Мертвовод” можна, але вона вже давно не повноводна. Від могутньої річки залишилось невеличке озерце з досить брудною водою та глиняним дном. 
guest
Введіть ваше ім'я
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Тетяна
Тетяна

Дуже гарно. Не знали про це місце.

1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x