Замок Курісів
Вся Україна,  Одеська область,  Україна

Замок Курісів та унікальна церква Івана Богослова – цікаві місця Одещини

Україна неймовірна, за цей рік ми відвідали так багато унікальних місць і цей список не закінчується! Так нещодавно ми вирушили на вікенд в Одесу і заїхали на шляху в два цікаві та чомусь мало відвідувані місця. Ми мали нагоду побачити церкву Івана Богослова та знаменитий замок Курісів.

Першою локацією яку ми відвідали була церква Івана Богослова збудована ще на початку XX століття. Храм знаходиться на лівому березі річки Тилігул у селі Покровка. Місцеві історики стверджують, що храм є точною копією церкви з міста Веден з Австрії. Місцевий поміщик пан Кондрацький відвідавши цю країну на при кінці XIX століття побачив там неземної краси храм і захотів звести його копію на землях свої батьківщини. 

Церква Івана Богослова
Церква Івана Богослова в с.Покровка

Так на пагорбі в центрі села постала приголомшливої краси церква, побудована в з елементами готики та з 11-ма куполами на даху. Крім того, храм містив у підвалі цілу опалювальну систему, щоб у храмі завжди було тепло навіть під центральним куполом, висота якого сягає 17,5 мерів.

Після революції в 1917 році храм розграбували, зняли бронзові дзвони та хрести, а двері забили дошками. Декілька десятиліть храм стояв порожній, а згодом його стали використовувати як сховище для мінеральних добрив. Собор занепадав і якби на його захист не став Український поет Степан Олійник, уродженець сусіднього села Левадівка, імовірно унікальну церкву Івана Богослова було б зруйновано безповоротно. Поет ініціював створення краєзнавчого музею в цій будівлі, відкриття якого так і не відбулося.

Де знаходиться цей унікальний храм?

1990 році храм Івана Богослова на Одещині було повернуто релігійній громаді, з того часу щонеділі та свята в храмі відбувається служба. Крім того, храм входить до багатьох туристичних маршрутів Одещиною. Тож сюди частенько навідуються туристи.

Церква Івана Богослова знаходиться в Одеській області в селі Покровка. Точні координати тут. Дорога до церкви пролягає селами та загалом поганенька, хоч ми й зустрічали на шляху ремонтні машини які “латали” ями, та їхали ми дуже повільно. Майте це на увазі плануючи свій маршрут

 

Ще одним унікальним місцем яке варто відвідати подорожуючи Одещиною – це замок Курісів. Який знаходиться всього за 90 км від церкви Івана Богослова, якщо прямувати дорогою в бік Одеси.

Історія замку Курісів

Історія замку бере свій початок з 1810 року. Саме тоді почалося будівництво палацу яке продовжувалося цілих 10 років! А почалося все з того що підполковник Іван Онуфрійович Куріс, який проживав в цій місцевості, був відзначений найвищою нагородою Російської Імперії – Орденом Святого Георгія. Він отримав статус кавалера Георгіївського хреста, що означало спадкове дворянство. Тоді ж, підполковнику були подаровані землі по правий бік від річки Тилігул. Саме на цих землях, новоспечений дворянин вирішив побудувати свій маєток.

Садиба вийшла велика та розкішна, разом з тим, мала досить скромне внутрішнє оздоблення. Вхід в будівлю був виконаний у вигляді невеликої тераси з колонами. Після смерті Івана Онуфрійовича Куріса будівництво фамільного маєтку продовжилося завдяки його онуку – Івану Іраклійовичу Курісу. Саме тоді палац набув такого вигляду який ми можемо спостерігати нині.

Замок Курісів
Замок Курісів

Замок Курісів був побудований з відполірованого каменю ракушника. Будівля поєднує в собі Мавританський, Ісламський та Готичний стилі. Поряд з палацом був посаджений унікальний фруктовий сад з різноманітними видами груш, яблук та персиків.

Занепад та початок реставрації

З початком Жовтневого перевороту палац Курісів занепав, а розкішний сад був вирубаний. Пізніше будівлю було відведено сільськогосподарському технікуму, а згодом –  там зробили спортзал. Та найбільшої шкоди будівля зазнала не від людей, а від природи. Під час грози в замок Курісів влучила блискавка, яка повністю знищила внутрішнє оздоблення, а також пошкодила дах.

Читайте також: Готовий авторський маршрут півднем України – Актовський каньйон, Олешківські піски – Лемурійське озеро та інше.

Здавалося б на цьому історія цього унікального місця скінчилася, але спільними зусиллями нащадків роду Курісів, а також за сприяння держави України, в 2015 році було розпочато реконструкцію замку.  Нині вже відновлено дах будівлі та укріплені стіни.

Замок Куріса
Скульптури замку Куріса

Сам замок Куріса огороджений металічним забором, але якщо постукати в двері, то вам відкриють і впустять на територію за 50 грн з людини. До речі нам навіть дали квиток! То ж все офіційно! На території замку крім неймовірної атмосфери та можливості насолоджуватися красою палацу, можна ще потоваришувати з тваринками які тут проживають – кроликами, фазанами та навіть страусами! Загалом видно що реконструкція дійсно триває, попри складні часи пов’язані з пандемією коронавірусу в Україні й це не може не радувати. 

Як дістатися до палацу Курісів

Замок Курісів знаходиться в селі Курісове, в Одеській області. Точні координати тут. Вказівників на шляху практично немає, та ми їдучи по навігатору дісталися до цілі без проблем. 

 

guest
Введіть ваше ім'я
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x