Музей ракетних військ
Вся Україна,  Кіровоградська область,  Миколаївська область,  Україна

Музей ракетних військ стратегічного призначення – єдиний у світі музей ядерних ракет!

В рамках нашого авторського туру півднем України ми відвідали дуже особливе місце, я б навіть сказала унікальне! Адже таке є лише у нас в Україні та в США! Та в Америці відвідувачі навіть не мають змоги наблизитися до експонатів, можна лише дивитися здалеку. Мова йде про “Музей ракетних військ стратегічного призначення”, що знаходиться поблизу Первомайська, що в кропивницький області.

Історія створення музею

Музей ракетних військ був відкритий на місці колишнього секретного 309-го командного пункту 46-тої ракетної дивізії в 2001 році. Після підписання Україною  “Будапештського меморандуму” – 5 Грудня 1994 року, в рамках якого вона була змушена знищити всю свою ядерну зрою в обмін на гарантії територіальної, економічної та суверенної цілісності від країн: США, Великої Британії та РФ (договір який через 20 років був грубо порушений Російською Федерацією, анексувавши Крим та окупувавши частину Українських територій).

Тож, виконуючи умови договору Україна один за одним знищувала всі свої секретні командні пункти. Так, 30 Жовтня 2001 року останню шахтову-пускову установку для міжконтинентальної балістичної ракети РС-22 (“Scalpel”) було підірвано і в Первомайську. Та завдяки ініцативності та неабияким зусиллям керівництва вдалося зберегти в цілісності центральну бойову стартову позицію уніфікованого командного пункту з наземним обладнанням та різноманітними допоміжними механізмами. А згодом весь секретний командний пункт вдалося перетворити на музей.

Тож по суті  “Музей ракетних військ стратегічного призначення” є справжньою бойовою позицією, яка ще 25 років тому була одним із найбільш засекречених об’єктів у Радянському Союзі. По периметру об’єкт був огороджений колючим дротом під напругою. Були встановлені датчики руху та велося цілодобове чергування. Нині музей є “Найбільшим військово-історичним музеєм України”, безпечним та дуже цікавим місцем для туристів з усього світу.

Експонати музею та екскурсії

На території музею представлено понад 24 000 унікальних експонатів. Так відвідувачі можуть побачити справжню міжконтинентальну балістичну ракету  SS-18 “Satana”. Яка була побудована в середині 70-х років конструкторським бюро “Південне”. Ця ракета була здатна доставити десять ядерних боєголовок! з індивідуальним наведенням та потужністю 750 Кт кожна, на відстань 15 тисяч кілометрів! До відома ядерна бомба “Малюк” що була зкинута на Нагасакі була потужністю 15 Кт, але вона змела з лиця землі місто Нагасакі та вбила понад 140 000 тисяч людей! Можна собі лише уявити до яких фатальних наслідків міг спричинити вибух ядерної ракети “Satana”. Крім того, ядерна ракета Українського виробництва вражала тим що час готовності до запуску складав всього 62 секунди!

Музей ракетних військ
Пересувний командний пункт

Крім цього в музеї представлена найперша радянська рідинна балістична ракета, що була здатна нести ядерний заряд SS-3 “Shyster” і мала дальність стрільби 1200 км. Та наступна ракета SS-4 “Sandal”, що була створена в 1959 році. Музей постійно намагається поповнювати свою експозицію, відтак однією з найпомітніших новинок музею є пересувний КП. Він становить із себе колону вантажівок, на яких розташоване різноманітне спеціалізоване обладнання. 

Ще одне надбання музею – ешелон для транспортування балістичних ракет. Для цього на території музею побудували 132 метри залізничних колій.

Родзинкою музею є справжній командний пункт, що знаходиться на глибині 40 метрів. Він являє собою металевий контейнер завдовшки 33 метри (діаметр 3,3 метра) вага 125 т, який має 12 відсіків. Для доставлення службовців до місця бойового чергування в командний пункт, використовувався ліфт в який поміщається дві дорослі особи. Командний пункт може автономно функціонувати протягом 45 днів.

Екскурсії в музеї проводять справжні бойові офіцери, тому можна з перших вуст дізнатися багато цікавих деталей які раніше були суворо засекречені.  

Ціна квитків та розклад роботи

“Музею ракетних військ стратегічного призначення” відкритий для відвідувачів кожного дня з 9:00-17:00

Ціна вхідного квитка:

  • для дітей – 20 грн, 
  • для дорослих – 120 грн, 
  • вартість спуску до командного пункту складає – 250 грн (діти до 6 років безкоштовно).
  • вартість входу до музею для військовослужбовців (всіх категорій), ветеранів війни, учасників бойових дій, дітей дошкільного віку, дітей сиріт, працівників музейних установ, членів Міжнародної Ради музеїв ЮНЕСКО, інвалідів дитинства та інвалідів I, II групи, керівників екскурсійних груп – безкоштовно!

Також музей пропонує своїм відвідувачам унікальну можливість покататись військовій техніці, відтак покататись на:

  • Бойовій Розвідувальній – Дозорній машині коштуватиме –  4000 грн;
  • Бойовій стрілі 10-М – 5000 грн;
  • Танку ІС3 (Іосиф Сталін 3) – 6000 грн. 
Музей ракетних військ
Музей ракетних військ

Катання триває 30 хв, одночасно може кататися до 4 осіб. Крім цього всім учасникам надають військову форму,  щоб ще більше допомогти окунутися в атмосферу бойового чергування.

Адреса музею та цікаві місця поблизу

На території музею знаходиться затишне кафе в якому можна смачно та ситно поїсти. Рекомендую замовити “Генеральський борщ”, але будьте готові що розміри порції вас вразять. 

Музей знаходиться в Кіровоградській області, Голованівській район, смт Побузьке. Точні координати за посиланням.

Бронюйте екскурсії за номером телефону: 096 470 35 07

Радимо вам відвідати ще одне унікальне місце поблизу – це Актовський Каньйон, що знаходиться всього за 100 км від музею. Ми детально розповідали про це місце в нашій статті – “Актовський каньйон та Білі Скелі”. 

guest
Введіть ваше ім'я
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x