Тустань
Львівська область

Тустань – наскельне місто-фортеця

Фортеця Тустань, точніше її залишки, ховаються серед скель в Українських Карпатах (Східних Бескидах). На думку дослідників, фортифікаційний комплекс на скелях був заснований у ІХ ст. племенами білих хорватів як оборонний та митний пункт: повз Тустань проходив Соляний шлях, яким перевозили сіль з Галичини до країн Центральної Європи. Пізніше Тустань стало прикордонним та митним центром між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною.

У письмових джерелах Тустань вперше згадується у літописі 1333-1384 років підканцлера короля Казимира Янка з Чарнкова та у польського історика Яна Длугоша в 1340 році: тоді польський король Казимир Великий захопив та зруйнував фортецю, а пізніше заново її відбудував.

Наскельне місто-фортеця Тустань
Для туристів облаштовані зручні дерев'яні доріжки між скелями

Назва “Тустань” – має праслов’янське походження і, за основною версією, походить від імені власника або засновника поселення. “Тустан” перекладають як “сильний, міцний, відважний, завзятий”.  Існує ще одна версія походження назви – від слів “тут стань”, адже кожен мав зупинитися перед фортецею, показати, що везе, і заплатити мито.

Фортеця Тустань – це унікальне місце не лише для України, але й для всієї Європи! Унікальність цього місця полягає в тому як саме була побудована фортеця. В Європі фортеці та замки також будували на скелях, і із дерева тако ж. Але будівельники Тустані геніально поєднали природну гряду скель зі штучною забудовою. Вони використали скелі як готові мури й лише доповнили їх деревом.

Вас також може зацікавити: Мисливський будиночок Стир у Львівській області

Щоб закріпити дерев’яні деталі, середньовічні будівельники видовбували пази в камені. Заглиблення, яких залишилося понад чотири тисячі, дають змогу добре уявити місце розташування й висоту стін, дахів, кут нахилу стріхи та інше. Це дало змогу досить точно відновити зовнішній вигляд фортеці.

В період найбільшого розквіту, в XIII сторіччі, фортеця височіла над долиною на 90 метрів. Головна дерев’яна будівля сягала 25 метрів, як сучасний дев’ятиповерховий будинок! А в підручниках історії пишуть, що наші пращури в той час жили в землянках. Можна собі лише уявити як сприймали це місце тодішні місцеві жителі!

Наскельне місто-фортеця Тустань
Фото 3D моделі фортеці Тустань //джерело: tustan.com.ua

Сучасна Тустань

Сучасна Тустань справжня зірка серед туристичних локацій Львівської області. І не лише тому що це місце унікальне і не має аналогів в Європі, а ще тому що музей Тустань дуже доглянуте та осучаснене місце. Тут є все для найвибагливішого туриста: чистенькі доріжки,  унікальні дитячі майданчики зроблені з дерева, фудкорди з чистенькими альтанками з чудовими краєвидами, невеличкий ярмарок, облаштована простора стоянка для авто! За вхід можна заплатити карткою в касі й навіть попити смачнюче лате яке вам зробить бариста на кавомашині! На території є безкоштовний туалет з водою та милом! 

Прогулюватися територію фортеці теж саме задоволення, адже для відвідувачів тут облаштовані дерев’яні доріжки з поручнями, всюди встановлені вказівники та інформаційні стенди. Радимо приїхати сюди в будній день, коли відвідувачів не дуже багато, щоб сповна насолодитися енергетикою цього надзвичайного місця.

Фестиваль “Ту Стань”

У 2005-му році, щойно відкрили заповідник, тут одразу започаткували фестиваль української середньовічної культури “Ту Стань!” Фестиваль проходить в перших числах Серпня й щороку збирає кілька тисяч глядачів!

Вас також може зацікавити: Готовий маршрут подорожі неймовірними Карпатами – цікаві, унікальні місця.

В зв’язку з карантинними обмеженнями в 2020 році фестиваль “Ту Стань” не відбувся. Натомість реконструктори з історичних клубів з’їхалися у Тустань на «Тиждень живої історії». Вони мешкали у шатрах, варили у казанку середньовічні страви та займалися ремеслами наших пращурів, а ще вправлялися у лицарських поєдинках. До цих розваг у середньовічному стилі міг долучитись будь-хто з відвідувачів заповідника.

Чи буде відбуватись фестиваль цього 2021 року на разі не відомо. Якщо ви бажаєте відвідати цей захід слідкуйте за новинами на офіційному сайті комплексу.

Тустань

 Як дістатись до Тустані та графік роботи

Тустань знаходиться в  с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл. Координати місця тут.

Дістатися можна на будь-якому легковому автомобілі, адже до самого входу в музей прокладена новенька асфальтована дорога. Машину можна лишити на облаштованій, платній стоянці.

Графік роботи:

Листопад – Березень 9:30 – 17:00

Квітень – Жовтень 10:00 – 18:00

Вартість квитка:

Повний – 65 грн,

Пільговий – 35 грн.

Право на безкоштовний вхід мають діти дошкільного віку, вихованці дитячих будинків, люди з інвалідністю та інші.

 

 

 

guest
Введіть ваше ім'я
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x